Popular Articles

Recent Stories

Απόφαση του ΔΣ το Συλλόγου ΔΕΠ ΟΠΑ για το σχέδιο Νόμου «Ενίσχυση του Δημόσιου Πανεπιστημίου – Πλαίσιο λειτουργίας μη κερδοσκοπικών παραρτημάτων ξένων πανεπιστημίων» Άρθρα 127-155

Το ΔΣ του Συλλόγου ΔΕΠ του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών συζήτησε τις προβλέψεις του σχεδίου νόμου «Ενίσχυση του Δημόσιου Πανεπιστημίου – Πλαίσιο λειτουργίας μη κερδοσκοπικών παραρτημάτων ξένων πανεπιστημίων» αναφορικά με τα άρθρα 127-155 του νέου νόμου και κατέληξε, κατά πλειοψηφία, στην ακόλουθη απόφαση.

ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΔΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΔΕΠ σε ΣΩΜΑ

Την Τρίτη 23 Ιανουαρίου 2024 τα μέλη του νεοεκλεχθέντος ΔΣ του Συλλόγου ΔΕΠ ΟΠΑ,  Π. Βασσάλος, Α. Γιαννακόπουλος, Σ. Κοέν, Π. Λορεντζιάδης, Ξ. Μαμάκου, Α.Τσεκρέκος και Γ. Ξυλωμένος συγκροτήθηκαν σε σώμα εκλέγοντας Πρόεδρο την Σ. Κοέν, Γραμματέα τον Γ. Ξυλωμένο και Ταμία την Ξ. Μαμάκου.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΚΛΟΓΩΝ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΔΕΠ ΟΠΑ 17/1/2024

Την  17-1-2024 και από ώρα 10:00 έως 18:00 πραγματοποιήθηκαν οι εκλογές μέσω ηλεκτρονικής ψηφοφορίας για την εκλογή των μελών του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου ΔΕΠ του ΟΠΑ. Η εκλογική διαδικασία κύλησε ομαλά και λίγα τεχνικά προβλήματα που παρουσιάστηκαν κατά τη διάρκεια αυτής αντιμετωπίστηκαν άμεσα. Μετά τη λήξη της ψηφοφορίας, τα μέλη της Εφορευτικής Επιτροπής εισήγαγαν όλους τους απαραίτητους κωδικούς ψηφοφορίας ώστε να εξαχθούν τα αποτελέσματα.

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΣΥΛΛΟΓΟΥ 14/12/2023

Ο Σύλλογος διενήργησε Γενική Συνέλευση ηλεκτρονικά στις 14/12 ημέρα Πέμπτη στις 16.00 μμ με θέματα: α) την προκήρυξη εκλογών για την ανάδειξη νέου ΔΣ και τον ορισμό σχετικής Εφορευτικής Επιτροπής και Εξελεγκτικής Επιτροπής και β) την προκήρυξη εκλογών για αντιπροσώπους του Συλλόγου στο επικείμενο συνέδριο της ΠΟΣΔΕΠ και τον ορισμό σχετικής Εφορευτικής Επιτροπής.

Κοπή Πίτας Συλλόγου ΔΕΠ – 27/1/2023

Την Παρασκευή 27/1 έγινε η κοπή της Πίτας του Συλλόγου ΔΕΠ στο Φουαγιέ του Αμφιθεάτρου Αντωνιάδου σε μια χαλαρή και ευχάριστη ατμόσφαιρα.

Το catering της εκδήλωσης και η πίτα ήταν ευγενική χορηγία από την εταιρία «Αφοί Μπούντρη» και τους ευχαριστούμε θερμά!

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης κληρώθηκαν τρία δώρα σε ισάριθμους τυχερούς.

Το ΔΣ του Συλλόγου εύχεται χρόνια πολλά, με υγεία και πρόοδο σε όλα τα μέλη του!

Ανακοίνωση ΔΣ του Συλλόγου Μελών ΔΕΠ ΟΠΑ – 4.7.2022

Το ΔΣ του Συλλόγου Μελών ΔΕΠ του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, στο πλαίσιο της διαφωνίας του με πολλά σημεία του υπό ψήφιση Νομοσχεδίου για την Παιδεία «Νέοι Ορίζοντες στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα», συντάσσεται ομόφωνα με την ΠΟΣΔΕΠ, η οποία έχει καλέσει τους συλλόγους σε κινητοποιήσεις με αφορμή την κατάθεση του νομοσχεδίου στη Βουλή, για τις οποίες θα λάβετε νέο μήνυμα.

Δείτε τη σχετική απόφαση και το δελτίο τύπου της ΠΟΣΔΕΠ εδώ.

Ανακοίνωση μελών Ερευνητικού και Διδακτικού προσωπικού του ΟΠΑ – 27.1.2022

Τα  μέλη  του  διδακτικού  και  ερευνητικού  προσωπικού  του  Οικονομικού  Πανεπιστημίου Αθηνών που υπογράφουμε το κείμενο αυτό μοιραζόμαστε την πεποίθηση ότι το Ίδρυμα δεν πρέπει  να  διασύρεται  για  λόγους  εντυπωσιασμού  και  σκοπιμοτήτων.  Κάτι  τέτοιο  δεν αρμόζει σε εμάς, στους φοιτητές μας, στους αποφοίτους μας και στην κοινωνία την οποία υπηρετούμε.